TGÜB Türkiye Gazbeton Üreticileri Birliği Logo
http://tgub.org.tr/uploads/icsayfa/faq.jpg
Gazbeton Donatılı Yapı Elemanları nerelerde kullanılır?
 

Gazbeton Donatılı Yapı Elemanları nerelerde kullanılır?

Gazbeton malzemesinden betonarme mühendislik kuralları içinde çelik hasır donatı takviyesi ile büyük boyutlu ve eğilmeye dayanıklı Döşeme, Çatı, Yatay-Düşey Duvar elemanları ve lento-söveler üretilmektedir. Gazbeton Donatılı Yapı Elemanları ile inşa edilen yapılar hafif, ısı yalıtım özelliği yüksek, kısa zamanda ve hava koşullarına bağlı olmadan inşa edilebilen yüksek teknoloji ürünü yapılardır.

  • Döşeme ve çatı elemanları: Bu elemanlarla bilinen tüm yapı taşıyıcı sistemleri (Çelik betonarme, ahşap taşıyıcı sistemleri ve yığma kagir duvarlar.) üzerine monte edilecek hafif döşemeler yapılabilir.

Özellikle gazbeton çatı elemanları ile her çeşit (düz veya eğimli çatı), her biçim (beşik çatı, kırma çatı) yapılabilir ve üzerine her türlü çatı örtüsü uygulanabilir.

Gazbeton döşeme elemanları dinamik yüklerin etkilemediği döşemeler için 1000 kg/m2 yayılı yüke kadar üretilip uygulanmaktadır.

  • Yatay –Düşey duvar elemanları: Gazbeton yatay ve düşey duvar elemanları özellikle sanayi ve ticari yapıların dış ve iç duvarlarının yapımında kullanılmaktadır.

Bu elemanlar taşıyıcı yapıya (betonarme veya çelik) dıştan, içten veya kolon aralarına monte edilmektedir. Montaj işlemi harç uygulaması gerektirmediğinden tamamen kuru montaj olup, mevsim veya hava şartlarına bağlı olmadan yürütülebilmektedir.

  • Lentolar ve Söveler: Gazbeton elemanları içinde yer alan kapı ve pencere boşluklarının geçilmesinde kullanılan lentolar sayesinde homojen bir duvar görüntüsü elde edilir. Böylece bu duvarlarda ısı geçirgenliği, buhar geçirgenlik direnci ve hacim sabitliği açısından bir bütünlük sağlanır.Gazbeton lentoların boyutları, gazbeton duvar bloklarının boyutlarıyla uyumlu olduğundan, duvar örgüsü sırasında kolay ve hızlı monte edilirler.

Gazbeton söveler, kapı ve pencere kenarlarında, mimari estetik sağlamak amacıyla, yatay ve düşey olarak kullanılan donatılı yapı elemanlarıdır. Projeye göre istenen ölçülerde üretilmektedir.

Tüm Hakları Saklıdır. 2014 © TGÜB