Gazbeton Yatay Duvar Elemanları, her türlü betonarme, çelik, ahşap ve prefabrike yapı karkasının oluşturduğu çerçeve boşluklarında iç ve dış duvarlarında kullanılabilen donatılı duvar elemanlarıdır. Bu elemanlar, kolon aralarına ya da kolon iç ve dış yüzeylerine monte edilerek uygulanabilir. Yatay Duvar Elemanlarının bu özelliği, farklı işlevlerde ve seçeneklerde mimari cephe çeşitliliği oluşturmaya olanak sağlar. Montaj aparatları ve vinç yardımıyla kolayca ve hızla monte edilebilir. Donatılı Yatay Duvar Elemanları, üzerlerine gelebilecek farklı rüzgar ve deprem kuvvetlerini karşılayacak şekilde tasarlanır ve üretilir.

Gazbeton Düşey Duvar Elemanları, gerek yapı karkasının oluşturduğu çerçeve boşluklarında iç ve dış duvar olarak gerekse karkastan bağımsız her türlü bölme duvarının oluşturulmasında kullanılabilir. Bu elemanlar, düşey pencereler ile kapı boşlukları düzenlenen yapılarda tercih edilirler.
Gazbeton Taşıyıcı Düşey Duvar Elemanları, yığma yapıların inşasında kullanılır. Bu elemanlar, yığma yapılarda taşıyıcı iç ve dış duvar olarak kullanılırlar. Deprem Yönetmeliği'nde birinci derecede deprem bölgesi olarak tanımlanan en riskli bölgelerde bile Taşıyıcı Düşey Duvar Elemanları kullanılarak iki kata kadar yığma yapı inşa etmek mümkündür.
Gazbeton Çatı Elemanları, başta sanayi yapıları ve konut tipi yapılar olmak üzere çatı döşemeleri için üretilen donatılı, taşıyıcı, büyük boyutlu prefabrike yapı elemanlarıdır. Gazbeton Çatı Elemanları, düz, eğimli, saçaklı ve saçaksız, farklı çatı uygulamalarına olanak sağlar. Diğer Gazbeton Donatılı Elemanları ve yapı malzemeleri ile birlikte tam bir yapı sistemi oluşturur. Her türlü betonarme, çelik, ahşap ve prefabrike yapının üzerine kolaylıkla monte edilebilir. Kalıp kullanımı gerektirmez, beton kullanımı ise yalnızca panel derzleri ve çevre kirişleri için gereklidir. Üstün ısı yalıtımı özelliği sayesinde çatıların ısı yalıtımı da sağlanmış olur.
Gazbeton Döşeme Elemanları, tüm taşıyıcı sistemlerin ara kat ve yürünebilir çatı döşemelerinde kullanılmak üzere üretilen Donatılı Yapı Elemanları'dır. Üretildikleri anda yük taşıma kapasitelerinin tümüne sahip ve montaja hazırdır. Montaj aparatları ve vinç yardımıyla yerlerine kolayca ve hızla monte edilirler. Gazbeton Döşeme Elemanlarının kalınlıkları üstlerine gelen yüklere ve geçilen açıklıklara bağlı olarak tasarlanır. Bu elemanlar ile oluşturulan döşemeler, her türlü kaplama malzemesi ile kaplanabilir.

Lentolar

Gazbeton Lentolar, duvar bloklarını tamamlayıcı donatılı elemanlardır. Dolgu ve yığma duvarlarda kapı, pencere üst ve altlarında kullanılırlar. Bu kullanım alanlarına ek olarak Gazbeton Lentolar'dan merdiven basamağı olarak da yararlanılabilir. Lentoların kullanılması ile zaman tasarrufu ve sıvanacak yüzeylerin aynı nitelikte olması sağlanır, ısı köprülerinin oluşması önlenir. Lento boyutları, duvar bloklarının boyutları gözetilerek belirlendiğinden montaj sorunu yoktur. Uygulama sırasında Gazbeton Lentolar'ın mutlaka örgü tutkalı üzerine oturtulmaları gerekir. Bindirme paylarının belirlenen ölçülerden az olmamasına özen gösterilmelidir.

Söveler

Gazbeton Söveleri, pencere ve kapı boşluklarını çevreleyen, yapılara görsel anlamda zenginlik kazandıran donatılı tamamlayıcı elemanlardır. Söveler, yatay ve düşey olarak kullanılabilirler. Çevreledikleri pencere veya kapı ölçülerine uygun boyutlarda üretilirler.

Donatılı gazbeton yapı elemanları ile 2 kata kadar yığma yapı inşa edilir. Kalıcı, sağlıklı, yüksek kalite ve donanımda binalar elde edilir. Buna “Gazbeton Yapı Sistemi” adı verilir.

Kullanılan gazbeton yapı elemanları;

  • taşıyıcı düşey duvar elemanı,
  • döşeme elemanı,
  • çatı elemanı,
  • lento.

Gazbeton taşıyıcı düşey duvar elemanları, yığma yapının iç ve dış duvarı olarak kullanılırlar. Normal kat döşemelerinde gazbeton döşeme elemanları, çatıda ise gazbeton çatı elemanları uygulanır.

Deprem Yönetmeliği'nde birinci derecede deprem bölgesi olarak tanımlanan en riskli bölgelerde bile bu elemanlar kullanılarak 2 kata kadar yığma yapı inşa etmek mümkündür.

Gazbeton Yapı Sistemi geleneksel yapılara oranla üç kez daha hafiftir, tek ve iki katlı olarak inşa edilir, iki ay kadar kısa bir sürede tamamlanabilmektedir.

Bu yapıların deprem güvenliği, Bayındırlık ve İskân Bakanlığı Afet İşleri Genel Müdürlüğü deprem Araştırma Dairesi’nce değişik zamanlarda yapılan araştırmalar ile test edilmiş ve onaylanmıştır. İnceleme ve araştırmaların sonuçları hem hafif hem de duvar yapısının daha kararlı olmasından dolayı bu yapıların diğer kâgir yapılara oranla daha güvenli olduğunu ortaya koymuştur.

Gazbeton yapı elemanları ile inşa edilmiş olan binlerce konut depremi hasarsız olarak atlatmış olup bu sonuç Bayındırlık Bakanlığı Afet İşleri Genel Müdürlüğü eksperlerinin deprem sonrası bölgede yaptıkları inceleme neticesinde verdikleri rapor ile de onaylanmıştır.

Bize Ulaşın
Adres :Aydınevler Mah. İnönü Cad. Gökçe Sok.No:3 Kat:5 34854 Maltepe/ İstanbul
E-mail : bilgi@tgub.org.tr

Tüm hakları saklıdır © TGÜB